'Patlamadan Korunma Eğitimleri' başlıyor

İSG HABER AJANSI | AYÇA YASLI ÇASGEM tarafından 14-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Patlamadan Korunma Eğitimlerinin dert notları dijital olarak katılımcılar ile paylaşılacak. Öte yandan eğitimlerin nasıl olacağı (yüz yüze-uzaktan) katılımcıların talebi doğrultusunda belirlenecek. Eğitimler için son ödeme tarihi ise 10 Kasım olarak belirlendi. Eğitim ücretleri yatırılırken, eğitime katılacak kişinin adı soyadı ve T.C. Kimlik No'sunun belirtilmesi gerektiğinin de altı çizildi. ÇASGEM tarafından yapılan açıklamada herhangi bir değişiklik halinde katılımcılara yazılı veya sözlü olarak bildirileceği, eğitimin açılıp-açılamayacağı bilgisinin Eğitim Şube Müdürlüğünden teyit edilmesi gerektiği ve online başvuru yapan katılımcılardan eğitim ücretini yatırmayan adayların başvurusunun geçersiz sayılacağı kaydedildi. 'EN TEMEL ŞEY BİLGİ KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ'Eğitimlere ilişkin değerlendirmede bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Uzmanı Begüm Şirinoğlu Doğan, "Patlamadan korunma eğitimlerine en önemli şey bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi." diye konuştu. Kendisinin de geçtiğimiz yıllarda eğitim verdiğini kaydeden Doğan, "Şöyle tecrübeler yaşadım: ÇASGEM biliyorsunuz hem kendi uzmanlarıyla hem dışardan uzmanlarla bu eğitimleri veriyor. 10 sene önce, sahada temel seviyede bir bilgi birikimi vardı ve eğitici olan kişiler çok yanlış bilgilere sahipti. Şu an geldiğimiz durumda saha yanlış bilginin önüne geçecek kadar olgunlaştırıldı. Bu noktada en temel şey bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi. Bu anlamda bizim bakanlık olarak karşılaştığımız en büyük zorluk doğru bilgileri nasıl yerleştirebiliriz, sahadaki yanlış bilgileri nasıl temizleyebiliriz olmuştu." dedi. EĞİTİMİ KİMLER VERMELİ?Doğan, eğiticilerin hem sahada hem alanında uzman olması gerektiğini vurguladı ve şunları ekledi: "Naçizane dışarda gördüklerim, lisansta belli başlı sınırlamalar olması gerekiyor. Bu eğitimlerin bir kısmı elektrik mühendisleriyle ilgili, bir kısmı kimya mühendisleriyle. Lisansta bir alt yapı olması lazım kişilerde. İkincisi eğiticinin eğitim almış olması gerekiyor. Bu eğitim aldığı yerin de en azından Türkiye'de bilinir bir yer olması lazım. Eğiticilerin daha kendileri eğitim almadan bu eğitimleri vermeye kalkmaması gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle bir yetişme süreci olmalı.Son olarak da mentorluk önemli. Eğiticinin usta birinin yanında yetişmesi de gerekiyor. Genellikle bir eğitime katılıp bu eğitimleri vermeye kalkanlar oluyor. Yani özetleyecek olursak, eğiticilerin saha tecrübesi olması da önemli, birikimi de önemli. Çünkü sahadaki insanın da yanlış bilgiye sahip olduğuna şahit olduk, bu anlamda doğru bilgiye sahip olunması gerekiyor. Hem sahada hem alanında uzman olunması şart." İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız İSG Haber Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız

Üst Alt