Bilirkişilik Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

İSG HABER AJANSI Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bilirkişi Yönetmeliği artık şehir plancılarını da kapsıyor. Ayrıca Bilirkişilerde aranan niteliklerde yer alan "en az üç yıllık mesleki deneyim" bilirkişilik yapmak istenilen alanda belgelendirilmiş 5 yıla çıkarıldı. YENİ YÖNETMELİKBilirkişilik görevlendirmeleri Oda Bilirkişi listelerinde yer alan bilirkişiler arasından uzmanlık alanları dikkate alınarak ve sıra gözetilerek yapılacak. Oda Yönetim Kurulları, Bilirkişilik hizmeti istenen konuda Bilirkişi listelerinde uzman bilirkişi bulunmaması durumunda liste dışı görevlendirme yapabilecek. Bilirkişiler; Bilirkişiliğe kabul şartlarının kaybedilmesi veya listeye dahil edildiği tarihte gerekli şartların sağlanamadığının sonradan tespit edilmesi durumlarında listeden çıkarılacak. Bilirkişilik hizmetinin daha etkin ve verimli yapılmasına yönelik olarak, uzmanlık alanlarında ve bilirkişilik konularında yapılacak eğitimler ve bilirkişilik yenileme eğitimleri ilgili Odalar tarafından düzenlenir. Bu eğitimleri tamamlayan mühendis, mimar ve şehir plancıları, bilirkişi eğitim belgesi veya bilirkişi yenileme eğitimi belgesi almaya hak kazanır. Bilirkişilik uzmanlık alanlarına yönelik Meslek İçi Bilirkişilik Eğitimlerinin ve bilirkişilik yenileme eğitimlerinin içeriği ve programları, Odaların eğitim birimlerince hazırlanır ve ilan edilir. Gerekmesi halinde Odaların ortak uzmanlık alanlarına ilişkin eğitimlerin içeriği ve programı TMMOB tarafından koordine edilir. Meslek İçi Bilirkişilik Eğitimleri, Bilirkişi Eğitim Belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptali ile listelerin tutulmasına ilişkin ilkeler TMMOB ve bağlı Odalarca belirlenir. BİLİRKİŞİ MESLEK İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLEME ZORUNLULUĞU KALKTIEski Yönetmelikte Madde 10'da yer alan "Odalar; şube, bölge birimi ya da uygun görülen bir başka yerde yılda en az bir kez olmak üzere Bilirkişi Meslek İçi Eğitim Semineri düzenler." ibaresi ve ilgili 11'inci madde yürürlükten kaldırıldı. Yönetmeliğin 12'nci maddesinde yer alan "Bilirkişi Meslek İçi Eğitim Seminerlerine yapılan başvurularda; belgelendirilmesi zorunlu mesleki deneyim belgeleri ile bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde belirtilen belgeler yanında ilgilinin beyanı esas alınır." ibaresi ise “Meslek İçi Bilirkişilik Eğitimlerine yapılan başvurularda; belgelendirilmesi zorunlu mesleki deneyim belgeleri ile bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde belirtilen belgeler yanında ilgilinin beyanı esas alınır." şeklinde değiştirildi. ODALAR TMMOB'A BİLDİRMEKLE YÜKÜMLÜ KILINDITMMOB’a bağlı Odalar her yıl Ocak ayında bir önceki yıl içinde gerçekleştirdikleri bilirkişilik temel eğitimi, Meslek İçi Bilirkişilik Eğitimi programı sayısı, eğitime katılan ve eğitimi tamamlayan kişi sayısı, eğitim alan kişilerin uzmanlık alanları ile meslekleri, eğitim veren kişiler, eğitim verilen yerler ile istenilen diğer hususları içerir bir raporu TMMOB’ye bildirmekle yükümlü hale getirildi. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından eğitim kuruluşu olarak yetkilendirilen Odalar, yetki belgelerinin iptal edilmesi durumunda TMMOB’a bilgi vermekle yükümlü hale getirildi. İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız. İSG Haber Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız

Üst Alt